Spinning – pogromca kalorii

W każdym centrum sportowym w grafiku zauważyć możecie Spinning – czyli zajęcia, podczas których pod okiem trenera grupa jeździ na rowerkach stacjonarnych. Co w tym szczególnego i czy warto wybrać się na zajęcia? Przeczytajcie w poniższym artykule.

Spinning – pogromca kalorii

Spinning, czyli jazda na rowerkach stacjonarnych jest formą ćwiczeń grupowych, które wymagają od uczestników silnej motywacji. Zajęcia skupiają się na budowaniu  wytrzymałości, siły poprzez jazdę z różnym obciążeniem, w określonych pozycjach i tempie. Jednym z integralnych elementów zajęć jest muzyka, która mobilizuje i pozwala kontrolować tempo. Na zajęcia uczęszczać mogą ludzie w dowolnym wieku – liczy się motywacja i to ona wygrywa na sali.

 

Rower do spinningu

Zajęcia odbywają się na specjalnie dostosowanych rowerkach stacjonarnych, które cechują następujące elementy:

  • Możliwość regulacji siodełka i kierownicy do indywidualnych potrzeb uczestnika zajęć;
  • Pokrętło umożliwiające regulację obciążenia;
  • Hamulec;
  • Kierownica o specjalnym kształcie;
  • Pedały z koszyczkami umożliwiającymi blokadę nóg tak aby jedna noga mogła wykonać bez problemu podnoszenie pedału podczas gdy druga naciska na dół;
  • Wiele z rowerów ma ważone koło zamachowe, które umożliwia symulację efektu bezwładności i tempa, które uzyskujemy podczas jazdy na prawdziwym rowerze. 

 

Przed rozpoczęciem zajęć należy odpowiednio dostosować rower do własnej sylwetki:

 

  • Siodełko powinno zostać ustawione na wysokości kolca biodrowego
  • Kierownica powinna znajdować się od siodełka w odległości równej długości ręki od łokcia do końca otwartych palców dłoni
  • Kierownica powinna być na takiej samej wysokości jak siodełko.     

 

Na rower należy wsiąść z prawej strony i zacisnąć stopy w koszyczkach. Dodatkowo przed rozpoczęciem zajęć należy sprawdzić czy hamulec oraz zmiana obciążenia działają poprawnie. Ustawienie rowerku jest bardzo ważne, tak samo jak i pozycja w trakcie zajęć. Jeśli ćwiczenia nie są wykonywane prawidłowo lub pozycja uczestnika nie jest odpowiednia mogą pojawić się urazy dolnej części pleców lub kolan.

 

Typowa zajęcia prowadzone są przez trenera znajdującego się w przedniej części sali. Dobrze wyszkolony trener wykorzystuje muzykę,  oświetlenie (tak, tak niekiedy włączane są kolorowe światła jak w dyskotece) a swoim entuzjazmem i motywacją prowadzi uczestników przez jazdę, którą powinien dostosować do ich sprawności fizycznej i możliwości. Poprzez sterowanie poziomem obciążenia symuluje się jazdę jak w terenie – raz pod górkę, innym razem z górki itd.  

 

W trakcie zajęć uczestnicy znajdują się w jednej z 5 podstawowych pozycji.

Pozycja pierwsza


– siedząca wydłużona

Ręce znajdują się na zaokrąglonej części kierownicy, barki ściągnięte do tyłu, plecy wyprostowane, łokcie przyciągnięte do siebie.

Tę pozycję stosujemy podczas rozgrzewki, jadąc na płaskiej powierzchni. Ilość obrotów na minutę: 80 do 110. 

Pozycja pierwsza – siedząca skrócona

Ręce znajdują się na początku kierownicy, barki ściągnięte do tyłu, plecy wyprostowane, łokcie lekko ugięte.

Tę pozycję stosujemy podczas rozgrzewki, jadąc na płaskiej powierzchni a takcie w trakcie przerw. Ilość obrotów na minutę: 60 do 80.

Pozycja druga – stojąca

W tej pozycji ręce znajdują się na początku kierownicy, miednica wychylona jest maksymalnie do tyłu nad siodełkiem. Barki ściągnięte do tyłu, plecy wyprostowane.

Pozycja symuluje podjazd pod górkę. W tej pozycji obciążenie powinno być zwiększone. Ilość obrotów na minutę: 80 do 110.

Pozycja trzecia

Ręce znajdują się na rogach kierownicy, oplatamy ją dłońmi. Miednica wychylona jest maksymalnie do tyłu nad siodełkiem. Barki ściągnięte do tyłu, plecy wyprostowane.

Pozycja symuluje podjazd pod górkę. W tej pozycji obciążenie powinno być zwiększone. Ilość obrotów na minutę: 60 do 80.

Pozycja biegu

Ręce delikatnie oparte są na kierownicy – nie opieramy się ani nie trzymamy się kurczowo kierownicy. Miednica jest w osi cała. Ciało wyprostowane. W tej pozycji obciążenie powinno być zwiększone.

Ilość obrotów na minutę: 80 do 110.

 

 

Pozycje każdorazowo wskazywane są przez trenera, który jednocześnie narzuca odpowiednie tempo. Pozycje mogą być zmieniane w zależności od przygotowanego przez trenera układu.

 

W trakcie treningu trwającego 40 – 50 minut można spalić nawet 500 Kcal. Po treningu należy wykonać obowiązkowo ćwiczenia rozciągające.

 

Co zabrać ze sobą na zajęcia?

 

Zajęcia trwają około 50 minut i są bardzo intensywne. Zaleca się wziąć wygodny strój sportowy i buty treningowe. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w rękawiczki kolarskie – zwiększają przyczepność dłoni do kierownicy. Spocone dłonie nie ślizgają się i można stabilnie trzymać kierownicę. W trakcie przerw w jeździe przyda się również ręczniczek oraz butelka wody lub napój izotoniczny.  

 

 

W artykule wykorzystano zdjęcia pozycji ze strony http://www.spinning.com

 

 

 

Wróć