Snooker - trening dla umysłu [wideo]

Zima nie jest najlepszą porą na uprawianie sportu. Nie dość, że aktywność fizyczną trzeba przenieść pod dach, to jesienna szaruga skutecznie zmniejsza zapał do ćwiczeń. Dlatego warto rozejrzeć się za nowymi formami spędzania aktywnie wolnego czasu.

Snooker [wideo]
www.thetimes.co.uk

... cisza ... wzrok skoncentrowany na celu ... cisza ... wstrzymany oddech ... płynny ruch przedramienia ... uderzenie ... niepewność ... przyjemny dźwięk twardego tworzywa uderzającego o drewnianą bandę obitą skórą ... owacje na trybunach ... zwycięska bila wpadła do kieszeni ... wygrany frame ... wygrany mecz.

 

Dziś parę słów o sporcie, który zasadniczo różni się od tych, które zazwyczaj są tu eksponowane. Nie kojarzy się bowiem z wysiłkiem fizycznym, nienaganną sylwetką czy piękną muskulaturą. Choć nie mniej wymagający, to jednak wymagający od ludzi go uprawiających zupełnie innych cech i innego przygotowania. To technika i zmysł strategicznego myślenia, ale także zegramistrzowska precyzja, cierpliwość i żelazna psychika decydują tu o sukcesie.

 

Mowa o snookerze, jednej z najatrakcyjniejszych gier bilardowych - jeszcze przed dekadą powszechnie znanej i uwielbianej głównie na Wyspach Brytyjskich, a dziś dzięki mediom zyskującej  szeroką rzeszę zwolenników na całym świecie.

 

Historia snookera sięga XIX wieku, gdy stacjonujący w Indiach brytyjscy oficerowie umilając sobie czas grą w bilard, z nudów tworzyli wariacje zasad tej gry. Za autora pierwszej oficjalnej wersji przepisów snookera uważa się sir Neville’a Chamberlaina, który też ochrził grę funkcjonującym w brytyjskiej armii potocznym określeniem nieopierzonego kadeta.

 

Od tego czasu wiele elementów snookera uległo zmianie. Dziś grę rozgrywa się na stole o wymiarach 3,6m x 1,8m, którego blat zbudowany jest z precyzyjnie połączonych bloków łupka włoskiego, powleczonych tradycyjnym zielonym suknem z wełny. Bile z kości słoniowej, zastąpiono wysokiej jakości tworzywem sztucznym z dodatkiem syntetycznej żywicy.

 

Profesjonaliści używają do rozgrywania bil,dwuczłonowych kijów (zazwyczaj łączonych w ¾ długości), składających się ze szczytówki (górna część kija wykonana zazwyczaj z jesionu lub bardziej miękkiego klonu) zakończonej skórzanym tipem oraz butta (dolna część, często wykonana z hebanu oraz ozdabiana innymi szlachetnymi gatunkami drewna).

 

Każda partia gry rozpoczyna się od ustawienia na stole15 bil czerwonych (wartych po 1 punkcie każda) w charakterystyczny trójkąt oraz 6 bil kolorowych (żółta - warta 2 punty, zielona - 3 , brązowa - 4, niebieska - 5, różowa - 6 i czarna - 7), naprzypisanych im punktach na stole. Bilą rozgrywającą, uderzaną przez zawodnika kijem, a służącą do wbijania pozostałych bil, jest bila w kolorze białym.

 

Snooker

 

Gra


polega na wbijaniu bil do sześciu dostępnych na stole kieszeni, przy czym do wbijania bili kolorowej uprawnia uprzednie wbicie bili czerwonej. Bile czerwone po wbiciu pozostają w kieszeniach, zaś bile kolorowe są przywracane na stół tak długo, jak znajduje się na nim przynajmnej jedna bila czerwona.

 

Zwycięsto w partii, zwanej w snookerze frejmem (ang. frame) osiągane jest w momencie, gdy któryś zawodników osiągnie liczbę punktów większą niż pozostałych do zdobycia na stole.

 

Aktualnie w profesjonalnym snookerze w sezonie rozgrywane jest nawet kilkanaście turniejów rankingowych, w eliminacjach do których udział może wziąć jedynie elita ok. 100 najlepszych graczy na świecie notowanych w tzw. Maintourze.

 

Każdy sezon kończą rozgrywane od 1969 roku Mistrzostwa Świata, które od lat odbywają się w tym samym miejscu, w świątyni współczesnego snookera - Crucible Theater w angielskim Sheffield. Mistrzostwo Świata to tytuł będący Świętym Graalem dla każdego zawodowego snookerzysty. Takim trofeum może się poszczycić tylko 18 ludzi w historii, w tym zaledwie dwóch spoza Wysp Brytyjskich.

 

Ikonami współczesnego snookera są Szkot Stephen Hendry (zakończył karierę w ubiegłym roku), siedmiokrotnym Mistrz Świata, który zdominował ten sport w latach 90-tych, wciąż aktywny mimo 56-lat Anglik Steve Davis, który w latach 80-tych wygrywał w Mistrzostwach sześć razy oraz jego kontrowersyjny rodak Ronnie O’Sullivan - gwiazda ostatniej dekady, oburęczny gracz, którego określa się mianem największego talentu w historii snookera.

 

Polskie sukcesy w tym niezwykle ciekawym sporcie to wciąż niezapisana karta, choć pokolenie wychowane na relacjach Eurosportu zaczyna zgłaszczać swoje aspiracje. W 2011 roku po zwycięstwie w Mistrzostwach Europy U-21, do Maintouru wdarł się sensacyjnie 15-letni wówczas Kacper Filipiak, który został najmłodszym graczem w historii, któremu udało się awansować od elity.

 

Niestety młodemy Polakowi nie udało się utrzymać tego zaszczytnego miejsca i po roku wypadł z najlepszej setki graczy świata. Pozostaje życzyć Kacprowi szybkiego powrotu i czekać na kolejne polskie talenty, które miejmy nadzieję już wkrótce zapukają do bram snookerowego raju.

 

 

A dla zachęty polecamy krótki materiał, pokazujący najlepsze ujęcia z 2012 roku z World Snooker Chamionship.

 

 

 

Wróć